Haksen Dünyada Bir İlke İmza Attı

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, Eğitim Hak-Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek, Sağlık Hak-Sen Genel Başkanı Selahattin Karaca ile Haksen’e üye sendikaların yöneticilerinin katılımı ile yapılan eyleme basın yoğun ilgi gösterdi.

Ankara Kızılay’daki Güvenperk’ta başlayan geri geri yürüyüş Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi’nin Maliye Bakanlığının önünde yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

Sık sık “Memuruz dediler, hakkımızı yediler”, “İşte memur, işte Haksen”, “Memur seyyanen sefil” sloganlarının atıldığı “geri geri” yürüyüşe çevredeki vatandaşlar alkışlarıyla, sürücüler de kornalarıyla destek verdiler.

"Az gittik uz gittik geri geri bittik", "memura seyyanen sefalet", "gelir uzmanı uzman değil mi" yazılı dövizlerin taşındığı yaklaşık 1 km’lik yürüyüş mesafesi 25 dakikada yürünürken, yürüyüş boyunca yol üzerindeki engeller nedeniyle katılımcılar küçük kazalar atlattılar.

Yürüyüşün sonunda Maliye Bakanlığının önünde kısa bir açıklama yapan Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, zorlu bir yürüyüşü başarıyla tamamladıklarını belirterek, katılımcılara ve bası mensuplarına teşekkür etti.

Çivi, Maliye Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasında, seslerini ilgili makamlara duyuramadıklarını, dikkati çekmek için bu yolu denediklerini söyledi.

Kamu çalışanlarının 10 yıldır yapılan toplu sözleşmelerde her geçen gün kazanılmış haklarını kaybettiklerini savunarak, "En son toplu sözleşmelerde, Hükümet ile yetkili konfederasyon bir hafta içinde arasında anlaştı ve bunu bir 'bayram müjdesi' olarak çalışanlara verdi. Biz bayramdan itibaren düşünüyoruz ancak yaptığımız hesaplamalar, durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor" ifadesini kullandı.

Kamu çalışanlarının emekli olduğu zaman maaşlarının yarı yarıya düştüğünü ve bu yüzden emekli olamadıklarını ileri süren Çivi, şunları kaydetti:

"Biz insanca çalışıp, insanca emekli olup, insanca yaşamak istiyoruz. Maliye çalışanları meslek mensubu olmasına rağmen her geçen gün farklarını kaybediyorlar. Buradan Sayın Bakan'a ve Hükümet'e çağrıda bulunmak istiyorum: Bir birinin kopyası siyasi ve ideolojik bu sendikalara lütfen memurun hakkını ve hukukunu emanet etmeyin. Bu sendikalar, aralarındaki siyasi mücadelede memuru heder ediyorlar. Biz, kamu çalışanlarının hakkını korumak için geri geri yürüdük, gerekirse de geri geri koşacağız."
Eklenme : 01 Kasım 2013

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - ( - Faks : (0312) 229 03 26