TÜİK Personeli Eziliyor

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı önünde yaptığı kitlesel açıklamada, TÜİK 4/C personelin ezildiğini söyledi.

Eyleme Tüik personeli de büyük ilgi gösterdi. Konuşması sık sık "kadro hakkımız söke söke alırız", "insana sevgi emeğe saygı" sloganlarıyla kesilen Genel Başkan Ayhan Çivi şunları söyledi:

Kamuoyu sadece 4/C’yi TEKEL le tanıdılar sadece sanki 4/C’liler TEKEL de çalışıyorlar. Özelleştirmeden geçenler sadece 4/C’li diye düşünüyorlar. Hayır değerli arkadaşlar Türkiye de 41 yıldır bu zulüm devam ediyor. Değerli arkadaşlar önünde bulunduğumuz (TUİK) kurumun çatısı altında 41 senedir bu devam ediyor. 41 senedir arkadaşlarımız sürekli görevlerini yapıyorlar. Ancak hala statüleri geçici personel bu arkadaşlarımız beraber kadrolu anketörlerle beraber geceli gündüzlü alanda çalışıyorlar ancak 15. Sınıf insan muamelesi görüyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz etmeyeceğiz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığımız başvuruyla da inşallah bu konu çözülecek.

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMUNDAKİ ADALETSİZLİKLER.

Değerli arkadaşlarım, bu kurumda sıkıntılarını söylemek de suç kendini ifade etmek de suç Türkiye bir taraftan insan hakları temelinde hak ve özgürlükler temelinde adımlar atarken hükümet anayasayı değiştirmeye çalışırken maalesef TUİK’ te hakkını aramak da suç bu kurumda özgür bir şekilde sendikayı seçmek de suç. Biz sendika olarak bir anket yaptık, arkadaşlarımıza herhangi bir sendika ayrımı yapmadan sorduk ve bu anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştık ve arkadaşlarımız sorgu odalarına alındılar. Siz bu anketlere niye katıldınız, niye görüşlerinizi beyan ettiniz niye kurumu küçük düşürdünüz yani şimdi 41 senedir 4/C’liler mi kurumu küçük düşürüyor.

Değerli arkadaşlar, geçen gün SGK düzenlediği MOBBİNG paneline katıldık davetli olarak. Orada SGK Başkanı bizzat çalışanlara anket yaptırarak onların Mobbinge uğrayıp uğramadıklarını tespit etmiş. Buradan kendilerini tebrik ediyorum. Ve o panelde Mobbinge uğrayan bir arkadaşımız çıktı panelistlere soru sordu düşüncelerini ifade etti.

Yani 4/C’li arkadaşlarımız insan değil mi?
Onların duygu ve düşünceleri yok mu?
Onların çocukları yok mu?
Onların gelecek beklentileri yok mu?
Bu arkadaşlarımız devletin çalışanı değil mi?
Bu arkadaşlarımız devlete hizmet etmiyor mu?
Bu arkadaşlarımız devletin memurudur, bu arkadaşlarımız ne yöneticinin nede idarecinin memurudur.

Değerli arkadaşlar, arkadaşlarımızın gündüz alanlarda gece alanlarda hanelerde yaz sıcağı demeden Ramazan demeden her türlü kış şartlarında çalışıyorlar. Hanım arkadaşlarımız hanımların normal olarak gidemeyecekleri ortamlarda iş yerlerinde anket yapıyorlar. Bu anketler Cumartesi ve Pazar ve çoğu zaman ceplerinde yemek parası dahi olmuyor, çoğu zaman otobüs şoförleriyle tartışma yapıyorlar. Çoğu zaman kendi kimliklerini ispat etmek için gayret göstermek zorunda kalıyorlar. Ne için yapıyorlar bu arkadaşlar. Devletin bundan sonra alacağı kararlar doğru ve sağlık olsun devletimiz ve milletimiz bundan yararlansın diye yapıyorlar. Peki bunları yapıyorlar ama karşılığında kocaman bir hiç alıyorlar. Sadece hiç değil anketör olarak hanede bir tartışma yaşadıkları zaman hakarete uğradıkları zaman kendi kaderleriyle baş başalar. Hatta idareciler tarafından bunları sineye çekmeleri noktasında tavsiyede bulunuyor. Değerli arkadaşlar böyle bir şey olabilir mi? Kim hangi vatandaş hangi sıfatla bir kamu görevlisine hakaret edebilir onu kovabilir onu rencide edebilir. Bu hakkı nerden alıyorlar. Ey yönetim siz ne yapıyorsunuz?

Değerli arkadaşlar, TUİK de kesinlikle evlenmemeniz gerekiyor, kesinlikle bir ailenizin olmaması gerekiyor. Neden, çünkü eş durumundan tayin olma hakkınız yok. Var da torpillilere var. Herkese yok bu hak. Bakın değerli arkadaşlar, bizim bir üyemiz Ankara Bölge Müdürlüğünde, eşi ise özel şirkette çalışıyor. Şirket İzmir’ e nakil oldu mecburen işsiz kalmamak için bundan sonraki sigortasını tamamlamak için oraya gitmek zorunda ama arkadaşımız gidemiyor. Eşi bu sebeple istifa etmek zorunda kaldı. Bu arkadaşımız hala Ankara Bölge Müdürlüğünde çalışıyor. Neymiş personel ihtiyacı varmış düşünülecekmiş peki Ankara Bölge Müdürlüğüne dışarıdan gelen 4 kişiye ne demeli. Bu arkadaşlarımızın isimlerini okumayacağım. Yapmayacağım tabi saygımdan dolayı yapmayacağım çünkü o arkadaşlarımız gelmeleri gerekiyordu geldiler hoş geldiler sefa geldiler.

Ama ben burada bir ayrımcılıktan bahsetmek istiyorum. Neden HAKSEN üyesiymiş böyle bir şey olabilir mi? Bu bizden önce size emanettir bu sizin personeliniz bu konuda hadisi şerif var der ki; Çalışanın alın teri kurumadan emeğinin hakkını vereceksin. Değerli arkadaşlar elbette ben burada bu konunun detaylarına girmeyeceğim ama, bu arkadaşımızın makul talebi, yasal talebi karşılanmadığı takdirde gerekli yerlere gerekli delillerle ben yasal başvurumu da yapacağım bu sözümü de buradan söylüyorum bunu yakında da zaten hepiniz kamuoyunda da izlersiniz. Zira biz bu konuda bende şahsen çok gayret ettim çok diyalog kurmaya çalıştım. Maalesef bize de bu ayrımcılık yapıldığı için çözemedik ama yolları vardır Türkiye de hukuk vardır yargı vardır yasa vardır her şeyin bir usulü ve yolu vardır. Yeter ki haklıyken haksız duruma düşmeyelim.

Değerli arkadaşlar bizim taleplerimiz tamamen yaşanmışlıktan arkadaşlarımızın çektiği sıkıntılardan kaynaklanır. Bir tane de yönetici çıkar bunların hiç biri yok der biz bunları yapmıyoruz der bizim mahcup eder.
Her platformda onlarla biz bunu konuşmaya tartışmaya hazırız. Yani zannetmesinler biz buralarda konuşuyoruz çekip gidiyoruz. Bu görüşlerimizi iletmek randevu talep etmişizdir. ir Sayın TUİK Başkanı uygun görmemiştir. TUİK’ teki 2. Büyük sendikanın Genel Başkanıyla görüşmemiştir. Önemli değil, biz çay kahve içmeye meraklı değiliz. Biz çalışanların sorunlarını anlatmak istiyoruz. Biz kurumun daha düzgün yönetilmesini istiyoruz. Sayın Başkan siz itibar etmeyiniz istediğiniz kadar çalışanlarınız bize itibar ediyor bize güveniyor bizde onlara inanıyor ve güveniyoruz.

Değerli arkadaşlar, TUİK de yıllardır anket sayısı %50 %100 artarken personel sayısına bakıyorsunuz bu sene 2.500 adet kontenjan verilmiş ama bunun tamamı da kullanılmıyor. Diğer taraftan da hayatında hiç alana çıkmamış 4/C’li anketör personel var değerli arkadaşlar. Bu hak mı adalet mi? Bir taraftan birisi yanlış anket yaptı diye ekmeğinden olacak diğeri büro memurluğu yapacak. Siz bunları alırken de anketör olarak alacaksınız Bakanlar Kuruluna böyle bilgi vereceksiniz. Değerli arkadaşlar bütün merkezde çalışan 4/C’li arkadaşlarımızın periyodik olarak ankete çıkmasını istiyoruz. Bu HAKSEN üyesi de olabilir başka sendikanın üyesi de olabilir. Hiç kimseye ayrımcılık istemiyoruz. Bölgelerde büro hizmetinde çalışan alana çıkmayan bütün arkadaşlarımız alana çıkmalıdır.
Diğer çalışanlarda biraz nefes almalıdır.

Diğer çok önemli bir nokta arkadaşlarımız gündüz ve gece anket yaptıkları yemiyormuş gibi birde bu anketleri evlerinde veri girişi yapıyorlar. Böyle bir şey var mı? Zaten arkadaşlarımız akşama kadar bir sürü problemlerle karşılaşıyorlar evlerine gittiklerinde konuşacak halleri kalmıyor ve bu arkadaşlara veri girişi yaptırıyorlar. Bölgelerde veri girişi servisleri yok mu? Yoksa eleman alın niye bu arkadaşlara bütün işleri yaptırıyorsunuz.

Değerli arkadaşlar, gerçekten de sorunlar anlatmakla bitmiyor ancak biz bunları takip etmeye talep etmeye her konuda devam edeceğiz. Biz pek çok haksızlık iddiamızı yargıda kanıtladık sadece buradan konuşup gitmiyoruz. Çalışanlarımızın fazla çalışma ücretleri emekli olduklarında tazminata dâhil edilmiyordu. Sekiz tane peş peşe dava kazandık. Kurum kendisi bunları eklemek zorunda kaldı. Demek ki gelin siz bizim baştan söylediklerimize itibar edin. Hiç bu mücadeleye de bu sıkıntılara da arkadaşlarımız gerek duymasın.

Değerli arkadaşlar katıldığınız için bize destek verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum sağ olun var olun.
Eklenme : 02 Ağustos 2013

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - ( - Faks : (0312) 229 03 26