4/C Personele Umut Tacirliği Yapıyorlar

657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel tarafından Giresun’un Bulancak ilçesindeki Tiyatro Gösteri Merkezinde düzenlenen toplnatıya katılan Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Toplantıya Eğitim Hak-Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek, Büro Hak-Sen Genel Sekreteri Özgür Tuncer ve Büro Hak-Sen Genel Sosyal İşler Sekreteri Mehmet Karabulut katıldılar.

Haksen’in verdiği hukuk mücadelesi sonu 4/C personelin memur sendikalarına üyelik hakkını elde ettiğini hatırlatan Çivi, sendika hakkının kazanılmasının ardından 4/C’le ilgili açtıkları davada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca 4/C nin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulduğunu belirtti.

Çivi, Ancak Anayasa Mahkemesinin esastan yaptığı inceleme sonucu başvurunun reddedilmesi üzerine iç hukuk sürecinin tamamlanarak 1 yıl önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yaptıklarının söyledi.

AİHM’deki incelemenin devam ettiğini belirten Çivi, sendikamıza bu konuda herhangi bir yazılı bildirim gelmedi dedi.

Çivi konuşmasında özetle şunları söyledi;

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan başvuru, herhangi bir kurum ayrımı olmaksızın tüm 4/C personelinin geleceğini ilgilendirmektedir. Sendikamızın yaptığı hukuk mücadelesini değersiz ve önemsiz göstermek için yapılan değerlendirmeler doğru değildir. Eğer AİHM başvurumuzu kabul ederse bundan sonraki aşamada ülkemizde 4/C personel çalıştırmanın çok ağır yaptırımları olacaktır.

İnsanların geçmişi çok çabuk unutuyorlar. Ülkemizde 41 yıldan beri 4/C personel çalıştırılıyor. 12 yıldan beri de toplu görüşmeler yapılıyor. Hiçbir sendika bu konuda en küçük bir adım atmadı , Mücadele etmedi. Şimdi de 4/C personelin duygularını ve umutlarını sömürüyorlar.

Geçtiğimiz yıl yapılan toplu sözleşmelerden beri hükümetle yapılan her toplantıda sanki 4/C konusunu çözeceklermiş gibi bir izlenim yaratarak 4/C personeline umut tacirliği yapıyorlar. Bu toplantıların onlarca gündem maddesinden sadece biri 4/C konusu olmasına rağmen, 4/C personelini sorunu çözeceklerine inandırmaya çalışıyorlar. Son olarak yapılan Danışma Kurulu toplantısında dahi ağız ve eylem birliği yapamayan sendikalar, işin kolayına kaçıp Çalışma Bakanını suçluyorlar. Bu sendikalar dün olduğu gibi bugün de samimi değildir. Yarın bu sorun çözüldüğünde de ilk sahiplenecek de onlardır. Artık 4/C personeli gerçekleri görmeli ve bu sendikalara gereken dersi vermelidir.

4/C personelini temsilen Çalışma Bakanıyla görüşen heyette yer alan veya almayan tüm 4/C personelini tebrik ediyorum. Sendikaların yapamadığını en azından onlar yaptılar ve sorunlarını birinci ağızdan aktardılar.

Kamu Personel Rejimiyle ilgili Abant’ta yapılan toplantılarda HAKSEN’in birinci gündem maddesinin 4/C olmasından dolayı konu gündeme geldi. Bu konuda tüm sendikalar aynı söylemi dile getirdiler ancak sonrasında başka konuları öne çıkardıkları için konu ciddiyetini kaybetti.

Biz bu konunun peşini bırakmayacağız. Sayın Bakanîn ağzından kadro yoktur sözünü duymadığımız sürece talebimizi yenileyeceğiz. Bu konuda kamuoyuna yansıyan sözlere bakarak 4/C personeli umutsuzluğa kapılmasın. Konuyla ilgili çalışma devam etmektedir. Yakın bir zamanda gerçekleri kamuoyuyla paylaşacağız.

Tüm 4/C personelini kendilerinin ve çocuklarının geleceği için mücadele eden HAKSEN'e bekliyoruz. Sizlerin iyi günde de kötü günde de yanınızda olan insanların sizin de yanında olması gerekiyor.
Eklenme : 27 Nisan 2013

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26