Büro Hak-Sen Olağan Genel Kurulunda; hak ve emek mücadelesinde kararlılık sergilendi

Sendikamızın Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

Hak ve emek mücadelemizdeki kararlılığın sergilendiği Olağan Genel Kurulumuz delegelerin katılımı ile Ankara'da tamamlandı.

Açılışın ardından, Divan Başkanlığını İsmet Taş, Başkan Vekilliğine İhsan Kurt, Katip Üyeliğe Didem Arat seçildi.

Genel Kurula hitaben konuşan Haksen ve Büro Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, hak temelli sendikacılığın ilk ve tek örneklerinden olan sendikamızın bundan sonraki süreçte de siyasi ve ideolojik referanslardan bağımsız bir şekilde mücadelesine devam edeceğini, söyledi.

Çivi; yetkili sendikanın enflasyona yenik düştüğünü belirterek, bundan sonraki toplu sözleşmede “enflasyon" masaya otursun, dedi.

Çivi konuşmasında; bugüne kadar Memur-Sen’in yetkili sendika olarak imza attığı tüm toplu sözleşmelerde yapılan memur maaş artışları enflasyonun dahi gerisinde kalmıştır. Memur ve emeklileri enflasyona mahkum edilmiştir.

2019 yılındaki görüşmelerden de kaçarak, milyonlarca memur ve emekliyi 11 kişiden oluşan hakem heyetinin insafına terk etmişlerdir, dedi.

Toplu sözleşme masasında talep edilen rakamlarla imza atılan rakamlar arasında uçurum olduğunu belirten Çivi, bunun cezasını memur ve emeklilerinin, çektiğini söyledi.

Son üç yıla ait toplu sözleşme sonuçlarını rakamlarla gözler önüne seren Çivi, yetkili sendika olarak bu işi beceremediniz, sizin yerinize masaya enflasyon otursun, dedi.

YIL TALEP SONUÇ ENFLASYON
2017 % 7+7 - seyyanen 100 TL % 3+4 %11,92
2018 % 10+6 % 4+3,5 %20,3
2019 % 10+8 % 4+5 %11,84

2020 yılı Ocak ayı enflasyonun yüzde 1,35 olduğunu hatırlatan Çivi, 2020 yılının ilk altı ayındaki maaş artışından geriye yüzde 2,65 kalmıştır. Bundan sonraki beş ay memur ve emekliler bu rakamlarla geçinmek zorunda kalacaklarını, ifade etti.

2019 yılında doğalgaza yüzde 45, elektriğe yüzde 32, benzine yüzde 15 artış yapıldığını belirten Çivi, memura ve emekliye verilen komik artışın fazlasıyla geri alındığını, söyledi.

Çivi, Sözleşmeli personelin yaşadığı hak kayıplarını ve mağduriyetinin dile getirerek, tüm sorunların çözümü için tek çarenin kadro olduğunu, vurguladı.

Büro Hak-Sen'in faaliyet alanına giren kamu kurumlarındaki personelin yaşadığı sorunları sıralayan Çivi, tüm bu sorunların çözümü için mücadeleye devam, dedi.

Genel Kurul gündemindeki diğer konuların karara bağlanmasının ardından zorunlu organların seçimine geçildi.

Seçimler sonucu sendika zorunlu organları aşağıdaki şekilde oluşmuştur:

YÖNETİM KURULU
Ayhan Çivi
Köksal Kızılcı
Özgür Tuncer
Asuman Bozoğlu
Yaşar Temiz
Ayşe Gül Gündüz
Ferhat Köksal

DENETLEME KURULU
Cevdet Telefoncu
Ahmet Yaslı
Necmettin Polat

DİSİPLİN KURULU
Serdar Esen
Fatih Akyol
Adnan Özkan

Eklenme : 14 Şubat 2020

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26