Haksızlık İzleme Projemizi Hayata Geçirdik

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAK-SEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, memleketi Elbistan’da yaptığı basın toplantısında, memurların haksızlığa uğramaları ve tüm konularda bilgi almaları için başvuracakları Haksızlık İzleme Merkezini (HİMER) hizmete sunduklarını açıkladı.

HAK-SEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, memleketi Elbistan’da sendikasının ilçe temsilcileri ve üyeleri ile bir araya geldi. Düzenlediği basın toplantısında, ilk olarak toplu sözleşme görüşmelerine değinen Genel Başkan Çivi, toplu sözleşmelerin memurlar ve emekliler açısından hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etti.

Genel Başkan Çivi, yetkili sendikaya da sert eleştirilerde bulunarak şunları söyledi:

“MEMUR-SEN GÖREVİNİ İHMAL ETTİ”
“Geçtiğimiz ağustos ayında gerçekleşen 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri, emekliler ve memurlar açısından tam bir hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Kamu görevlilerinin en büyük dayanağı sendikal haklardır. Yetkili sendika, o masada yokmuş gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde biz bir daha aynı sıkıntılar yaşanmasın diye birlik ve beraberlik çağrısı yaptık. Ancak bu birlik çağrımız karşılık bulmadı. Yetkili sendika, pasif bir konumda o masaya oturdu. Sonuç itibariyle de sefalet artışı diyebileceğimiz artışlar önerildi. Hakem kurulu da adeta hükümeti temsil ediyor gibi karar aldı. Sendikacılık, ciddi vebal gerektiren, sorumluluk gerektiren bir faaliyettir. Sendikacılığın layıkıyla yapılması gerekir. Ancak biz, mevcut Memur-Sen’in görevini ihmal ettiğini en hafif tabiriyle düşünüyoruz. 5 milyon insanın da vebalini üstlendiğini düşünüyoruz.

“MÜCADELE ALANIMIZ ÇALIŞANLARIN HAKKINI HUKUKUNU KORUMAKTIR”
Hayat şartları bellidir. Doğalgaza son 1 yılda yüzde 42 artış yapılmıştır. Diğer giderlerde ciddi artışlar vardır. Bizim yaşamımızdaki aldığımız mal ve hizmetler, yüzde 20 civarında ortalama artış göstermiştir. Memura verilen maaş artışı ise yüzde 4’tür. Biz bunun revize edilmesini hükümetten bekliyoruz. Bütçe kanunu ile tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz. Memur sendikaları, kendi asıl işini yapmalı. Siyasetçinin, kamu yöneticisinin rolünü çalarak, kendisini onun yerine koyarak faaliyet göstermemeli. Asıl bizim mücadele alanımız çalışanların hakkını ve hukukunu korumaktır. Memur arkadaşlarımız bunun için sendikalara üye oluyor. Biz asli görevimizi bir tarafa bırakıp; görevimiz olmayan başka alanlara girdiğimizde de sefalet maaş artışları ortaya çıkıyor. Biz, HAK-SEN olarak kendi işimizi yapıyoruz. Lütfen siz de sendikacılık yapın diyoruz.

“HASTANE YÖNETİMİ OLUMSUZLUKLARI ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE KAMUOYU İLE PAYLAŞMALI”
“Bu konu hepimizi üzdü. Adli süreç devam ediyor. Bir topluluk içerisinde, bir toplumda yanlış yapan insanlar olabilir. O yapılan yanlıştan tüm Elbistan Devlet Hastanesi’nin fedakâr ve cefakar personelini zan altında bırakılması adeta onları da bu işlerden sorumlu tutmak son derece yanlış bir tavırdır. Hastane yönetiminin bundan sonra olumsuzluk yaşanması halinde bunu açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşması, kamuoyunu bilgilendirmesi ve layıkıyla görevini yapan personeline de sahip çıkması gerekiyor. Biz, HAK-SEN olarak bu konunun takipçisi olacağız. Liyakatli ve ehliyet sahibi, devletine sadık, milletine bağlı insanların bu göreve getirilmesi gerekir. Hastane yönetmek, bir sendikanın işi değildir. Onları aşan işlerdir bunlar. Sorumluluk almayacaksın ama yetki kullanacaksın. Böyle bir şey kamu yönetiminde yoktur.

“AB PROJESİ HİMER’İ HAYATA GEÇİRDİK”
Devlet memuru arkadaşlarımız, yasalarda yararlanan haklarını kullanamıyorlar. Biz de bunu takip edebilmek için Türkiye’de ilk defa Haksızlık İzleme Merkezi (HİMER) kurduk. Bunu Avrupa Birliği projesi olarak hayata geçirdik. Bütün kamu görevlileri, herhangi bir haksızlığa uğradığında veya herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak istediğinde ücret ödemeden hiçbir hukuki sorumluluk taşımadan internet üzerinden başvurusunu yapacak. Biz de elimizden geldiği kadar bu başvurulara doğru cevaplar vererek memur arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız.”
Eklenme : 26 Eylül 2019

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26