Yargı Çalışanlarına Adalet İstiyoruz

Yargı çalışanlarının ulaşım kartlarının iptalini ve diğer haksız uygulamaları Ankara Bölge İdare Mahkemelerinin önünde protesto ettik.

Adalet Bakanlığınca yargı birimlerine gönderilen 14.11.2012 tarihli yazıda; 2013 yılından itibaren serbest ulaşım kartlarının verilmeyeceği bildirilmiştir. Bu karar sonucu, özellikle büyük şehirlerde görev yapan personel her ay cebinden ortalama 200 TL ulaşım ücreti ödeyecektir.

Ayrıca, pek çok kamu kurumunda banka promosyonları tüm personele eşit dağıtılırken, yargı çalışanları arasında ayrımcılık yapılarak maaşa göre ödeme yapılmıştır.

Ankara Bölge İdare Mahkemeleri önünde kitlesel bir basın açıklaması yapan Genel Başkan Ayhan Çivi, yargı çalışanlarına adaletsizlik yapıldığını söyledi.

Sendika üyelerimizin katılımı ile yapılan eylemde Büro Hak-Sen Hukuk Koordinatörü Cevdet Telefoncu, yargı çalışanlarına yapılan haksızlıkların bulunduğu dava dosyasını ateşe verdi.

Sık sık sloganlarla kesilen konuşmasında Genel Başkan Ayhan Çivi şunları söyledi;ADALET YAYA BIRAKILACAK.
Adalet Bakanlığınca 14 Kasım 2012 tarihinde tüm yargı birimlerine gönderilen yazıda; “personele hukuki ve ekonomik sebeplerle genel bütçe veya iş yurtları bütçesinden 2013 yılından itibaren ulaşım için bilet yardımı yapılmayacağı” bildirilmiştir.

Yazıda, neden böyle bir kararın alındığıyla ilgili hiçbir gerekçe belirtilmeden, sadece tek bir cümle ile binlerce yargı çalışanının yıllardan beri kullandığı serbest ulaşım kartlarının 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren iptal edildiği duyurulmuştur.

Daha da açıkçası, özellikle büyük şehirlerde görev yapan yargı çalışanları yaya bırakılmıştır. Yargı çalışanlarının cebinden her ay 200 TL daha belediye bütçesine aktarılacak demektir.
Bu kararı alan Adalet Bakanlığı yetkililerine soruyorum;

Yargı çalışanlarıyla ilgili hukuki ve ekonomik hangi yeni gerekçeler ortaya çıktı da bu kararı aldınız?
Binlerce çalışana hangi yeni ekonomik ve sosyal imkânları sundunuz da serbest ulaşım kartlarına gözünüzü diktiniz?

Çalışanlara 2013 yılında vereceğiniz yüzde 3.5 + 3.5 maaş zammına mı karşılık ulaşım kartlarını iptal ettiniz?

Elektriğe, doğalgaza yapılan zamlar yetmiyor mu da şimdi de ulaşım haklarını elinden alıyorsunuz?
Bu kararı binlerce defa kınıyoruz…

Bu kararla birlikte ADALET YAYA BIRAKILMIŞTIR.

Bu kararın geri alınarak Serbest Ulaşım Kartlarının kullanılmasına devam edilmesini istiyoruz.

YARGI ÇALIŞANLARINA ADALETSİZLİK YAPILIYOR.

Adalet çalışanlarının maaşlarının bankadan ödenmesine karşılık olarak bankalarca verilen promosyonlarının ödenmesinde de çalışanlara büyük bir adaletsizlik yapılmıştır. Diğer kamu kurumlarının büyük çoğunluğunda tüm banka promosyonu personele eşit bir şekilde dağıtılırken, adalet çalışanlarına ayrımcılık yapılarak, çok maaş alan çok aza maaş alana az ödeme yapılmıştır.

Bu kararı alırken acaba gerekçe yine hukuki ve ekonomik miydi?

Yapılan uygulamalarla yargı çalışanları dışlanmaktadır. Yargının mutfağında çalışan adalet emekçilerine yapılan bu haksızlıkları protesto ediyoruz.

YARGI REFORMUNUN AKSİNE UYGULAMALAR YAPILIYOR.

Ülkemizdeki yargı sistemiyle ilgili olarak hazırlanan yargı reformunda yargı çalışanlarına yönelik iyileştirme yapılacağı söylenmektedir. Ancak, bu beyanların tam aksine uygulamalar yapılmaktadır. 2013 yılından itibaren fazla mesailerle ilgili belirsizlik devam ederken, serbest ulaşım kartlarının iptal edilmesi bunun en çarpıcı örneğidir.

YARGI ÇALIŞANLARININ İŞ SAĞLIĞI TEHLİKEDE.

Her gün binlerce dosyanın içinde boğuşan, arşivde, büroda bu dosyaların tozunu yutan, her türlü mobbinge maruz kalan yargı çalışanlarının iş sağlığı da tehdit altındadır.

Sözde saraylar yaparak adaletin sağlanması mümkün değildir. Adalet önce kendi çalışanına uygulanmalıdır.
Eklenme : 19 Kasım 2012

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26