Ankara Batı Adliyesi'ndeki Yemek Hizmetini Yargıya Taşıdık

Ankara Batı Adliyesindeki yemek ücretlerinin yüksekliği nedeniyle yaptığımız başvurular sonucu konuyu yargıya taşıdık.

Ankara Batı Adliyesi'nde personel yemek ücretinin 6 TL olması nedeniyle yaptığımız araştırma sonucu yemek hizmetinin ihale yoluyla özel bir firmadan alındığı, firma ile yapılan sözleşme ile yemek ücretlerinin belirlendiği tespit edilmiştir.

Ankara Batı Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığımız bilgi edinme başvurusu ile firma ile yapılan hizmet alım sözleşmesinin bir örneği talep edilmiştir.

Başvurumuza verilen cevapta; sözleşmenin bir örneğinin verilemeyeceği ancak yerinde gösterilebileceği bildirilmiştir.

Yerinde yaptığımız incelemede; sözleşme ile kafeterya ve yemekhanenin kira karşılığı işletme hakkının verildiği, yemek ücretinin tamamının personelden alındığı, Devletin yemek yardımının yemek ücretine dahil olup olmadığına ilişkin herhangi bir hükmün olmadığı, dolayısıyla personelin yasal yemek yardımın yapılıp yapılmadığının belli olmadığı, yemek ücretlerinin Maliye Bakanlığınca yayımlanan tebliğe göre personelin ek göstergelerine göre tespit edilmeyerek tek bir ücret belirlendiği, yemek ücretlerindeki artışın Enflasyon oranına göre belirlendiği gibi mevzuata aykırı pek çok konu tespit edilmiştir.

Bu tespitler üzerine yapılan ikinci başvuru ile personelin yasal yemek yardımlarının yemek ücretlerine yansıtılması ve yemek fiyatlarının mevzuata uygun olarak tespit edilmesi talep edilmiştir.

Söz konusu talebimize 60 günlük yasal süresi içinde cevap verilmemesi nedeniyle Ankara İdare Mahkemesine 15 Şubat 2016 tarihinde dava açılarak; hukuka aykırı uygulamanın iptali ve yemek yardımının yapılması talep edilmiştir.


Eklenme : 16 Şubat 2016

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - ( - Faks : (0312) 229 03 26