Ankara Vergi Dairesi Başkanlığında Maaşa yüzde 6,85 Yemeğe yüzde 50 zam

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığınca yemek ücretlerine yapılan yüzde 50 zammı protesto ettik.

Yapılan zam nedeniyle yemek boykotu yapan Vergi Dairesi çalışanlarına Börek ve çay ikramının yapıldığı eylemde kısa bir konuşma yapan Haksen ve Büro Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, yemek servisinin özel işletme tarafından verildiğini belirterek, yapılan zamla kurum yemekhanesi lokantaya çevrilmiştir, dedi.

Yemek yardımının Vergi dairesi çalışanlarının en temel hakkı olduğunu vurgulayan Çivi, yapılan zammın gerekçesinin açıklanmasını istedi.

Çivi, yapılan bu haksız uygulamaya karşı çalışanlarının yanında olduklarını, söyledi.

Eylemde basın açıklamasını Büro Hak-Sen Genel Sekreteri Özgür Tuncer yaptı.

Tuncer açıklamasında şunları söyledi;

"2016 yılı memur maaşlarına yüzde 6.85 zam yapılırken Ankara Vergi Dairesi Başkanlığınca personel yemek ücretlerine yüzde 50 zam yapılmıştır.
Bugüne kadar yapılan uygulamalarla Maliye çalışanlarının kazanılmış hakları elinden alınırken yemek maliyetindeki artışın personelin üzerine yıkılmasını asla kabul etmiyoruz.

Geçtiğimiz yıl 2,65 tl olan bir öğün yemek ücreti bu yıl 3,95 tl'ye çıkarılmıştır
.
Yapılan bu artışla ; fazla mesai ücretleri elinden alınan, servis hizmeti bulunmayan , görevde yükselme hakları adeta dondurulan vergi dairesi çalışanlarının cebinden yıllık ortalama 300 tl daha çıkmış olacaktır.
Ocak ayında memura yapılan maaş artışının bir kısmı daha cebine girmeden geri alınmaktadır.

Memurlara yiyecek yardımı yönetmeliğine göre yemek maliyetinin yarısına kadar kısmının bütçeden karşılanması gerekmektedir. Bu artışa , vergi dairesi çalışanlarının yediği bir öğün yemeğin maliyetinin 7,9 tl olması anlamına geliyor. Bu maliyet ile herhangi bir lokantada yemek mümkündür.

Vergi Dairesi Başkanlığı lokanta mı işletmektedir veya işletmeci lokanta görevi mi yapmaktadır. Yemek şirketi ile yapılan hizmet alım sözleşmesinin şartlarının açıklanmasını istiyoruz. Bu nasıl bir sözleşmedir ki yüzde 50 zam yapılmaktadır.

Kaşıkla verilen zammın kepçeyle alınmasına tepkisiz kalmayacağız.
Yemek ücretlerinde yeniden bir düzenleme yapılıncaya kadar yemek yemeyeceğiz.

Bugün de bunu protesto etmek için mesai arkadaşlarımıza börek ikramında bulunuyoruz."

Çalanların yoğun katılımının olduğu basın açıklamasının ardından Vergi dairesi personeline sendikanın börek ve çay ikramı yapıldı.
Eklenme : 08 Ocak 2016

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - ( - Faks : (0312) 229 03 26