Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi: Memur-Sen Siyasi Rol Çalıyor

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, toplu sözleşmelerle ilgili yaptığı değerlendirmede ilginç ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yetkili sendika Memur Sen’i sert bir şekilde eleştiren Çivi, “Bu toplu sözleşme değil; olsa olsa hükümete ancak seçim hediyesi olabilir. Memur-Sen, hükümetin siyasi rolünü çalmaktadır” dedi.

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, ziyaretler için geldiği memleketi Elbistan’da memurların sorunlarına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Sendikasının Elbistan Temsilciğinde üyelerle bir araya gelen Genel Başkan Çivi, yetkili sendika olan Memur-Sen’i sert ifadelerle eleştirdi. Memur-Sen’in sendikacılık yapmak yerine hükümetin siyasi rolünü çaldığını savunan Çivi, aynı sendikanın memurlar üzerinde baskı ve yıldırma politikası uyguladığını iddia etti.

Memur-Sen’in memurlara yönelik bu politikasının seçmen bazında AK Parti’ye olumsuz yansımaları olduğu görüşünü paylaşan HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, “Pek çok memur, Memur-Sen’in işyerlerindeki bu şiddetinden dolayı belki de faturayı siyasete kesiyor” dedi.

Elbistan’da görev yapan bazı memurların devletin tanıdığı yemek hakkından yararlanamadığına da değinen Çivi, bu konuda da adım atılmaması halinde yargıya başvuracaklarını ifade eden HAKSEN Genel Başkanı Çivi, şunları söyledi:

“Güvenlik görevlilerimizin şehit olmasına sebep olan terör olaylarını, hain ve alçakça saldırıları bir kez daha lanetliyoruz. Terör, hangi amaçla olursa olsun, kimden gelirse gelsin bir insanlık suçudur. Terör, demokrasinin en büyük düşmanıdır. Terör ve şiddetin olduğu bir ortamda gerek vatandaşların gerekse de bizlerin haklarını kullanması kısıtlanmaktadır. Milletimiz daha önce de bu tür hainliklere asla prim vermemiş ve üstesinden de gelmiştir.

2015 yılı Ağustos ayında memur sendikası ile hükümet arasında emeklilerin ve çalışanların yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren bir toplu sözleşme yapıldı. Bu, toplu sözleşmeden ziyade yetkili memur sendikasının hükümete seçim hediyesidir. Düşünün. Seçime giden bir hükümet var karşınızda. Böyle bir hükümetle masaya oturuyorsunuz ve 2016 yılı için yüzde 11, 2017 yılı için de yüzde 7 gibi gerçekten de memurun, emeklinin hiçbir derdine derman olamayacak bir sözleşmeye imza atıyorsunuz. Bu olsa olsa hükümete ancak seçim hediyesi olabilir.

Hükümete de bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gerçekten de bugün Memur-Sen, hükümetin siyasi rolünü çalmaktadır. Elbette Adalet ve Kalkınma Partisi, iktidar olmak için siyaset yapıyor ancak, sendikacılık yapması gereken Memur-Sen, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin siyaset rolünü çalarak memurlar üzerinde baskı ve yıldırma politikaları uyguluyor. Burada da hiçbir siyasi sorumluluğu yok. Yani sınırsız, sorumsuz siyaset yapıyor. Sendikanın bu politikasının da Adalet ve Kalkınma Partisi’ne seçmen bazında olumsuz yansıdığını düşünüyorum. Bunu mutlaka değerlendirmeleri gerekir. Pek çok memur, Memur-Sen’in işyerlerindeki bu şiddetinden dolayı belki de faturayı siyasete kesiyor. Bu konuda herkes kendi görevini yapmalı. Sendikacı, memurun hak ve hukukunu aramalı, korumalı bu konuda mücadele etmeli, siyasi partiler de elbette iktidara gelmek için siyaset yaparlar. Bu vatandaşımızın sorunlarını çözmeli, bu konuda mücadele etmelidir. Yani sapla saman birbirine karıştığı zaman maalesef ortaya herhangi bir olumlu sonuç çıkmıyor.

Şuanda Elbistan’da adliye personeli ve hükümet konağında çalışan personel maalesef devlet memurlarına yapılması gereken yemek yardımından yararlanamıyor. 140 bin nüfuslu büyük bir ilçenin memurları, öğle yemeği yiyemiyorlar. Bunun da Elbistan Öğretmenevinin imkanları değerlendirilerek oradan memur arkadaşlarımızın yemek ihtiyacının karşılanması sağlanabilir. Bu konuda da bir düzenleme yapılmazsa, durumu yüce yargıya taşıyacağız. Buna bizim gönlümüz razı olmuyor. Memurlar, devletin yasayla verdiği yemek yardımından, yemek servisi olmadığı için yararlanamıyorlar ve bu da mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyor.”
Eklenme : 01 Ekim 2015

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - ( - Faks : (0312) 229 03 26