Meteoroloji Teşkilatında İş Yavaşlatma Eylemi Yaptık

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, İş Yavaşlatma eylemi nedeniyle Meteoroloji Genel Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada; Havacılık Tazminatı alınıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini, söyledi.

" HAKSEN GENEL BAŞKANI AYHAN ÇİVİ'NİN AÇIKLAMASINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ"


Üç sendikanın ortaklaşa düzenlediği basın açıklamasını, Büro Hak-Sen Ankara 1 Nolu Şube Sekreteri Osman Nuri Ergül yaptı.

" ORTAK AÇIKLAMAYI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ"


Ergül açıklamasında şunları söyledi:

"SEVGİLİ METEOROLOJİ ÇALIŞANLARI, BASINIMIZIN DEĞERLİ TEMSİLCİLERİ

Kamu çalışanları olarak yaşam koşullarımız giderek ağırlaşmaktadır. 2013 yılında Hükümet ile yetkili sendika arasında imzalanan toplu sözleşme kamu çalışanlarını zam ve enflasyon farkından mahrum etmiştir. Yine 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK önemli gelir kayıplarına yol açmış, kamu hizmetlerinin piyasalaşması ve hayat pahalılığı kamu çalışanlarını canından bezdirmiştir.
EUROCONTROL GELİRLERİNDEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ!

Bilindiği gibi hava alanlarında uçuculuğa verilen hizmetler için EuroControl tarafından ilgili kurumlara belirli bir pay aktarılmaktadır. Bu ödemenin yaklaşık %90’ı DHMİ’ye, %10’u ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü Döner Sermaye işletmesine aktarılmaktadır. “Havacılık Tazminatı” olarak adlandırılan bu parayı DHMİ kendi çalışanlarına kanuni hakları olarak ödemekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise ödememektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanlarının havacılık tazminatından mahrum bırakılması, hem çifte standarttır, hem de eşitlik ve adalet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

Havacılık tazminatı Meteoroloji çalışanlarının anasının ak sütü gibi helal hakkıdır.
Havacılık tazminatı Meteoroloji çalışanlarının anayasal hakkıdır.
Havacılık tazminatı Meteoroloji çalışanlarının emeğinin karşılığıdır.
Yeter artık!
Bıçak kemiğe dayandı!

Biz bu sürece “yeter artık!” demek için Meteoroloji Genel Müdürlüğünde örgütlü 3 sendika ; “TÜRK BÜRO-SEN”, “BÜRO HAK-SEN “ ve “BES” olarak ortak eylem kararı aldık.
Bizler bir an önce, meclis seçim tatiline girmeden; Meteoroloji çalışanlarının hakkı olan havacılık tazminatının bir an önce ödenmeye başlamasını istiyoruz.

Hükümeti ve Orman ve Su İşleri Bakanı’nı çalışanların bu haklı talebine sahip çıkmaya, adım atmaya çağırıyoruz. Meclis tatile girmeden havacılık tazminatı torba yasaya girmelidir.

Çağrımız karşılık bulmazsa eylemlerimiz artarak devam edecek!

Meteoroloji çalışanları hakları olan havacılık tazminatını alıncaya kadar, bu haklı mücadelelerinde sendikalarımız her zaman çalışanların yanında olacaktır.

Katılımınızdan dolayı herkese teşekkür ederiz.

TÜRKİYE BÜRO ÇALIŞANLARI SENDİKASI
BÜRO ÇALIŞANLARI HAK SENDİKASI
BÜRO EMEKÇİLERİ SENDİKASI"


Eklenme : 23 Mart 2015

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - Faks : (0312) 229 03 26