Genel Başkan Çivi: Memur Seçim Değil, Geçim Derdinde

Haksen ve Büro Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, Elbistan ve Kahramanmaraş’ta yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin önemli tespitlerde, bulundu.

" BASIN AÇIKLAMASINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ"

Çivi, açıklamasında şunları söyledi:

BARIŞ, REFAH VE HUZUR İSTİYORUZ.

Tarihimizden bugüne ülkemizde oluşturulmaya çalışan çatışma ve kavga ortamı, huzuru, barışı ve refahın önündeki en büyük engellerden biri olmuştur. Kavgadan ve çatışmadan hiçbir vatandaşımızın bir kazancı da olmamıştır. Tam aksine ülkemizin ekonomik imkanlarını ve huzurunu tüketmiştir.

Bu anlamda, Ülkemizin birlik ve dirliğini tesis edecek, tüm vatandaşlarımızın insan haklarında istifade edebileceği, demokrasimizin standardını yükseltecek adımları memnuniyetle karşılarız.
Biz, bu topraklarda yaşayan tüm vatandaşlarımızın barış, huzur ve refah içinde yaşamasını istiyoruz.

MEMURUN DERDİ “SEÇİM” DEĞİL “GEÇİM”.

Ülkemiz, Haziran ayında yapılacak seçime doğru yaklaşmaktadır. Gündem giderek de bu yöne doğruda yoğunlaşacaktır. Sendikacı bazı meslektaşlarımızın gündemlerinde seçim öncelikli olsa da kamu görevlilerinin gündeminde her zaman geçim derdi oluşturmaktadır.

Bu nedenle, toplumsal anlamda barışın tesisinin yanında çalışma yaşamından kaynaklanan sorunların giderilerek, Hükumetin memur ve emeklilerle de barışması gerektiğini düşünüyoruz.

Barışın tesisi için atılacak en önemli adımlardan biri de 2014 yılından kaynaklanan enflasyon farkının ödenmesi, memurlara çalışırken yapılan ek ödemelerin emekli olduklarında da emekli maaşına ve ikramiyelerine dahil edilmelidir. Tüm sözleşmeli ve 4/C statüsündeki personel kadroya geçirilmelidir.

SENDİKAL DEMOKRASİ İSTİYORUZ.

Halen ülkemizde kurulu bulunan kamu görevlileri sendikalarının tamamı Anayasamız ve yasalara göre faaliyet göstermektedir. Yani yasalar önünde eşit demokratik haklara sahiptir. Ancak, gerek Hükümet politikalarında gerekse kamu yönetiminin genel yaklaşımında bu eşitliği görmemekteyiz.
Bu nedenle, sendikal ayrımcılığı, çalışma yaşamındaki huzuru ve barışı tehdit eden en önemli etkenlerden biri olarak görüyoruz.

HERKES KENDİ ASLİ İŞİNİ YAPMALI.

Biz, her kesimin kendi asli görevlerini yerine getirmesi gerektiğine inanıyoruz. Kamu yöneticileri sendika temsilcisi gibi, sendikacı siyasetçi gibi davranmamalı. Herkes kendi asli görevini yapmalıdır.

Memur sendikası yöneticilerinin siyasi rol kapma ve Devleti yönetmeye kalkışmaları, memura yapılacak en büyük kötülüktür.

HAKSEN İL TEMSİLCİMİZİN HAKSIZ TAYİNİNİ PROTESTO EDİYORUZ.

Kahramanmaraş Haksen İl Temsilcimiz Fahri Kurt, eğitim sistemine ilişkin düşüncelerini yerel bir gazetede dile getirmesi nedeniyle açılan soruşturma sonucu Göksun’a tayin edilmiştir. Bir sendika yöneticisinin düşüncelerinden dolayı cezalandırılmasını düşündürücü ve bir o kadar da antidemokratik bir uygulama olarak görüyoruz. Düşüncenin suç sayılması, düşünce özgürlüğüne vurulan en büyük darbedir. Bu tayinin derhal geri alınmasını istiyoruz.
Eklenme : 08 Mart 2015

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - ( - Faks : (0312) 229 03 26