Meteoroloji Çalışanlarının Havacılık Tazminatını Yargıya Taşıdık

Meteoroloji çalışanlarının emeklerinin karşılığı olarak ödenmesi gereken Havacılık Tazminatı için hukuk mücadelemizi başlattık.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile DHMİ Genel Müdürlüğü arasında varılan mutabakat gereğince; Meteoroloji Genel Müdürlüğünce sivil havacılığa verilen meteorolojik hizmetlere ilişkin milli maliyetin hesaplanarak yapılan harcamaların Eurocontrol Teşkilatından geri dönüşü gerçekleşmektedir.
Söz konusu geri dönüşlerden, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeline 2012 yılından beri Havacılık Tazminatı adı altında ödeme yapılmaktadır.

Ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeli bu ödemelerden mahrum bırakılmaktadır. Konuya ilişkin olarak sendikamızın yaptığı çalışmalar sonucu, yapılacak ödemelerin Devlet bütçesine herhangi bir yük getirmediği gibi tam tersine maliyetlerin Eurocontrol Teşkilatından geri alınması nedeniyle bütçeye ilave gelir sağlayacağı tespit edilmiştir.

Konuya ilişkin olarak yetkililerle yapılan görüşmelerde; Meteoroloji Genel Müdürlüğü personeline Havacılık Tazminatı ödenmesi konusunda herhangi bir yasal engel bulunmadığı ancak yasal düzenleme yapılması gerektiği belirtilmiş olup Orman Kanunu içinde düzenleme yapılacağı ifade edilmiştir. Ancak, TBMM'nin yaz döneminde de çalışmalarına devam etmesine rağmen bu konuda somut olarak atılmış bir adım bulunmamaktadır.

Bu nedenle, sendika üyelerimizin daha fazla mağdur olmaması için Havacılık Tazminatı ödenmesi için Meteoroloji Genel Müdürlüğüne yapılan başvurunun reddedilmesi nedeniyle idare mahkemesine dava açılmıştır.

Davayla ilgili gelişmeler ayrıca duyurulacaktır.
Eklenme : 23 Ağustos 2014
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312) 229 03 25 - ( - Faks : (0312) 229 03 26